Strippen op school
‘Aan het einde van de jaren zestig was België het eerste land ter wereld waar je een opleiding striptekenen kon volgen in het hoger onderwijs. In het begin van de 21ste eeuw, een tijdperk waarin het stripverhaal een uitzonderlijke bloei kent, zijn Brussel, Vlaanderen en Wallonië meer dan ooit het uitverkoren land om te leren striptekenen.’ Zo schrijft het Belgisch Centrum voor het Beeldverhaal, waar vanaf 8 maart de tentoonstelling ‘Strippen op school’ is te zien..
Nederlanders die op niveau willen leren striptekenen, kunnen op maar weinig plekken terecht. Op de Willem de Koonink Academie in Rotterdam bijvoorbeeld of misschien op de HKU in Utrecht. Maar verder… In België is dat anders, zoals u in onderstaande tekst kunt lezen, al is het raar dat er niet wordt gerept van de Academie St. Luc en de Sint Lukas Academie in Brussel (gescheiden instituten), waar sinds jaar en dag grote tekentalenten afstuderen…
“Het stripverhaal is zowel een originele artistieke uitdrukkingsvorm als een culturele industrie. Het heeft zijn plaats veroverd in de boekenkast van haast elke familie, de winkelrekken van boekhandelaars, de verbeelding van de lezers en…de scholen van ons land. Nergens anders worden stripverhalen zo gelezen, uitgegeven, uitgevonden en, sinds 1968, onderwezen! Talrijk zijn de buitenlandse studenten die in België school komen lopen om er hun eigen werken te confronteren met dat van anderen en er een doelgerichte opleiding volgen die niet zo veraf staat van de “atelier”-cultuur die de pioniers van het stripverhaal zo dierbaar was.
De bedoeling is zeker niet een historisch overzicht te brengen. Strippen op School wil vooral een momentopname bieden van de verschillende opleidingen striptekenen in België in 2005. Naast de lessen overdag en ’s avonds en de opleidingen binnen de afdeling grafische kunsten, zijn er ook nog de ontelbare initiatieworkshops die zich zowel tot kinderen als volwassenen richten.
In al deze creatieve overvloed heeft het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal ervoor gekozen om vooral aandacht te besteden aan het pedagogische werk rond striptekenen. Centraal staan de hogere scholen waar een afdeling als hoofddoelstelling heeft jongeren op te leiden tot beroepsstriptekenaars. De tentoonstelling biedt een kennismaking met de grote diversiteit aan opleidingen, die meestal nauw samenhangen met de persoonlijkheid van de verantwoordelijke leraar en zijn engagement. Sommigen leggen de klemtoon op techniek, anderen op de vertelkunst, de commerciële aspecten van de strip of de ontwikkeling van de uitdrukkingskracht van de studenten.
Naast de scholen die in de tentoonstelling aan bod komen, zijn er ook instellingen zoals de Academie van Schone Kunsten van Brussel of van Antwerpen, die ervoor gekozen hebben om striptekenen op te nemen in een meer algemene opleiding van grafische kunst. Ook al is de formule niet minder succesvol, toch is de eindbedoeling niet noodzakelijk professionele striptekenaars te vormen. Aan het einde van de tentoonstelling staat een overzicht van deze scholen met grote reputatie.
Tenslotte hebben we er ook voor gekozen het werk van de Academie voor Schone Kunsten van Sint-Gillis in de kijker te zetten die al meer dan 25 jaar nieuwe talenten opleidt. Aangezien deze Academie avondlessen geeft, is ze daardoor representatief voor verschillende andere academies in Vlaanderen, Brussel en Wallonië.
Met de medewerking van Ferry en Cossu, twee al even enthousiaste pedagogen als vermaarde striptekenaars, is Strippen op School een reis geworden naar het hart van de scheppingskracht. Leidraad is een verbluffende fotoreportage door Daniel Fouss, die zelf op ontdekking ging in de klassen waar het stripverhaal van morgen wordt uitgevonden. De tentoonstelling van het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal brengt het verhaal van een kunst in volle evolutie die voortdurend wordt vernieuwd en heruitgevonden. Leve de toekomst !”
Bron: www.stripmuseum.be